Zgodnie z 84 §2a k.k. sąd może uznać za wykonany zakaz orzeczony dożywotnio (każdy, a nie tylko dotyczący możliwości prowadzenia pojazdu), jeżeli:
- był on realizowany przez minimum 15 lat;
- skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego;
- nie zachodzi obawa popełnienia po raz kolejny przestępstwa, za które orzeczono środek karny.
Skrócenie zakazu jest dokonywane na wniosek wraz z wykazaniem przez skazanego istnienia wszystkich przesłanek (np. zaświadczenia z Krajowego rejestru Karnego, zaświadczenia potwierdzającego ukończenia terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, itp.).
Sąd może i zweryfikuje karalność w kartotekach policyjnych (mandaty itp.), co też może mieć niebagatelny wpływ na skuteczność złożonego wniosku.
Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmianę sposobu wykonywania środka karnego na dopuszczenie możliwości kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową, co przewiduje art. 182a Kodesku karnego wykonawczego, o ile:
- zakaz był wykonywany przez minimum 10 lat;
- postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Podkreślenia wymaga, iż zgoda na montaż blokady alkoholowej nie jest tożsama z skróceniem zakazu. Kierowanie pojazdem niewyposażonym w takie urządzenie jest równoznaczne z naruszeniem ograniczenia i powoduje odpowiedzialność karną.
Ważne!!! Raz w roku należy przeprowadzić kalibrację blokady. Brak kalibracji może skutkować uznaniem, iż skazany prowadzi nieodpowiedni samochód, co jest również równoznaczne z naruszeniem ograniczenia i powoduje odpowiedzialność karną.